Mekanik Klayve Yapımı

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile mekanik klavyelerle tanıştım. Birkaç klavye macerasından sonra kendi klavyemi yapmaya karar verdim. Konu üzerinde detaylıca araştırma yaptım. Bulduğum güzel örneklerin de verdiği gazla projeye giriştim.

Mikrodenetleyici Seçimi

Projenin en can alıcı kısmı mikrodenetleyici seçimi. Gördüğüm örnek projelerde genellikle Teensy geliştirici kartı tercih ediliyordu. Yüksek fiyatından dolayı Teensy’i tercih etmedim. Tecrübeli olduğum PIC mikrodenetleyicilerinden birini kullanarak başlamaya karar verdim. Yapacağım klavye Tenkeyless (numerik kısmı olmayan) türünden bir klavye olduğundan, PIC18F2550 mikrodenetleyicisini yeterli gördüm.

Deney devresi

Denemelerimi delikli pertinaks üzerinde mikro anahtarlarla kurduğum bir set üzerinde yaptım. Klavyelerde kullanılan matris düzenini deneyebilmek için 12 butonlu devre tasarladım.

img_20160402_234716_zpsu6fqojio

Bir süre sonra…

Uzun bir uğraşın ardından bu işin PIC ile yapılamayacağına karar verdim. Corsair’in bir klavyesinde 32bit ARM işlemci kullandığını görünce kenarda duran Texas Instruments LaunchPad’e gözüm ilişti. Uzun lafın kısası iki kontrolcü ile de sonuca ulaşamadık.

Bu arada Teensy’e alternatif bir çözüm ararken Arduino Pro Micro’yu gördüm. Aliexpress’ten Pro Micro klonu sipariş verdim. Pro Micro’yu çekici kılan Teensy ile aynı denetleyiciye sahip olması. İki kartta da Atmega32u4 mikrodenetleyicisi var. Yani başka bir deyişle Teensy’ye yazılmış bir program Arduino Pro Micro’ya flash edilebilir.

Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın..

Kendi firmware imi geliştirmek için biraz çaba sarfettim. USB Hid Descriptor tanımlamalarında takıldım. Neyseki hazır firmwareler var. Hasu ve Soarer kod adlı yazılımcıların oluşturduğu firmwareler var. Hasu’nun firmware’i üzerinde biraz değişiklik yaparak kendi firmware’imi geliştirdim.

Tuş kapakları ve mekanik anahtar temini

Türkiye’de mekanik anahtar ve tuş kapağı (keycap) üreticisi yok. Yurt dışından temin etmek hiç de ucuza gelmiyor. En iyi seçenek ikinci el bir klavye alıp anahtarlarını ve tuş kapaklarını kullanmak.

Arkadaşımın gözünden çıkardığı Zalman ZM-K500’i satın aldım.

hdr

Tuş kapaklarını söküp tabanı klavyeden ayırdık;

img_20151214_200210_zps2cpjrjnqKailh kırmızı anahtarlar bir arada;

hdr

Tasarlanan klavyenin düzeni;

pusat_zpshwymlt6w

Bundan sonraki aşama anahtarların sabitleneceği saç’ın kesilmesi. 2mm saçı lazer makinasında AutoCad ile yaptığımız çizime göre kestik.

img_20151216_200410_zpsehcrpfya

Saçın boyandıktan sonraki hali. Arduino Pro Micro ve anahtar bağlantıları yapıldı.

switchler_zpsq5crsi5s

Klavyenin son hali;

pusat_son_zpsjzgnxdqwpusat_yan_zpskjk6ies5

Sonuç

Proje benim için güzel bir tecrübe oldu. Bu yazıyı makalede bahsi geçen klavye ile yazdım. Mekanik anahtar bulduğum takdirde bir klavye daha yapacağım.

Bir sonraki projede görüşmek üzere 🙂


Mekanik Klayve Yapımı’ için 7 yanıt

  1. Emeğinize sağlık Çok güzel yapmışsınız. şimdi size bir kaç sorum olacak bana kendi klavyemi yapmam için bir kaç soru sorayım bana 24 tuşlu klavye lazım.hargler karmaşık örneğin w-s-d-a- bunlar sabit kalanlar ise klavyenin farklı yerlerinde örneğn l-j-b-m-c-y- vs.. gibi karışık olacak bunu nasıl yaparım yardımcı olursanız sevinirim ( örnekteki harfler salllamadır harfler değişiklik gösterebilir. )

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s